Kombinácia špeciálne upravených v tuku rozpustných vitamínov pre lepšiu absorbovateľnosť a tak vysokú účinnosť. Lipozomálna forma umožňuje priame vstrebávanie nielen z tenkého čreva ale aj do buniek. Vitamíny rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, K ) sa ťažšie vstrebávajú, pretože základné prostredie v tele je voda. Na ich vstrebanie sú potrebné žlčové kyseliny. Podľa posledných výskumov sa vďaka nesprávnemu stravovaniu a kombinácii potravín sa využije z potravy len malé množstvo týchto vitamínov. Nedostatok v strave a sťažený príjem sa podieľa na tom, že väčšina ľudí trpí ich nedostatkom. V tuku rozpustné vitamíny sú veľmi dôležité a skutočne ich nedostatok je veľmi rozšírený. Lipozomálna forma umožňuje, že sa veľmi dobre vstrebávajú a tak môžu plniť svoje mimoriadne dôležité úlohy v našom tele.
Vitamín A (beta-karotén, retinol)
Vitamín A je potrebný pre zdravie všetkých buniek a je potrebný pre zrak. Je dôležitý pri tvorbe rodopsínu, aby sme videli v šere. Jeho nedostatok je spojený so šero slepotou. Pri dlhšie trvajúcom nedostatku vznikajú zmeny tyčiniek a čapíkov v sietnici oka s následným poškodením nervových vrstiev sietnice.
Vitamín A je tiež dôležitý pre reprodukčnú činnosť, urýchľuje rast a vývoj kostí, chráni sliznice a prikladá sa mu veľký význam pri prevencii rakoviny. Stimuluje činnosť imunitného systému. Pomáha premieňať škodlivé produkty látkovej výmeny a karcinogénne látky na menej škodlivé zlúčeniny.
Prejavy nedostatku
Prejavov je viac, spomeňme tie najdôležitejšie: suchá koža, slabé nechty, strata citlivosti čuchu, mäknutie kostí a zubov, vysušenie a zhrubnutie rohovky – šeroslepota, nočná slepota, slepota. Zhoršený rast u detí. Infekcie kože a slizníc. Znížená hladina bielych krviniek. Zhoršenie pamäti v dôsledku oxidatívneho poškodenia mozgových tkanív. Zhoršenie psoriázy. Vrodené chyby u detí. Tvorba kameňov (kalcium-fosfátových) v obličkách. Ďalej sú to predrakovinné zmeny kože a slizníc. Zníženie odolnosti. Rakovina.
Kde sa nachádza?
Betakarotén sa nachádza vo všetkých zeleninách, jeho najcennejším zdrojom sú však mrkva, špenát kapusta, kel. Z ovocia melón a marhuľa. Betakarotén (predstupeň vitamínu A) je žltooranžový pigment z rastlín. Zmena betakaroténu na A vitamín v našom tele prebieha asi 6 – 7 hodín, len podľa potreby tela a čo je dôležité, betakaroténom sa nedá predávkovať.
Potrebná denná dávka Naše telo si ho vie dočasne uskladniť, preto ho nemusí dostávať každý deň. Odporúčané denné dávky pre Slovensko (ODD) sú rôzne: pre deti do jedného roka 400 mcg, deti jedného roka od 800 do 1200 mcg aj pre dojčiace ženy. RDA odporúča 800 mcg na deň = 2667 IU pre vitamín A. SONA odporúča dávku je 800 až 2000 mcg vitamínu A na deň.
Vitamín D (D3 cholekalciferol)
Reguluje správne využitie vápnika a fosforu – potrebných na výstavbu kostí a zubov. Spolu s vitamínmi A a C nás chráni pred nádchou. Jeho nedostatok spôsobuje rednutie (osteoporózu) a mäknutie (osteomaláciu) kostí, rachitídu, závažný zubný kaz. Vitamín D3 má protirakovinové účinky. Nedávne štúdie poukázali na význam D vitamínu pre imunitu. Nedostatok vitamínu D3 bol spojený so sklerózou multiplex, reumatoidnou artritídou, vysokým tlakom, ochoreniami srdca, depresiou, cukrovkou, dlhodobou bolesťou, osteoporózou a mnohými ďalšími ochoreniami. Tiež sa ukázalo, že D3 má významnú úlohu v obrane proti infekcii hlavne proti baktériám, podporovaním tvorby protibakteriálnych peptidov (katelicidiny LL-37).
Vitamín D3 je mimoriadne dôležitý je v detstve pre vývoj kostí, reguluje rast, tvrdnutie a opravu poškodených kostí a reguluje prerezávanie, rast a tvrdosť zubov. Pomáha tvoriť enzýmy sliznice, ktoré sú potrebné pri aktívnom prenose vápnika. Vitamín D3 udržuje pevný nervový systém a činnosť srdca
Nedostatok vitamínu D3 sa vyskytuje pri zníženom obsahu v potrave a keď našu kožu nevystavíme slnečnému žiareniu
Kde sa nachádza?
Prirodzená forma sa nachádza v oleji z pečene rýb, alebo sa tvorí pobytom na slnku vplyvom slnečného ultrafialového (UV) žiarenia v koži zo 7 dihydrocholesterolu, ktorý pochádza z cholesterolu v tukových tkanivách kože.
Celý rad závažných ochorení sa vyskytuje v niekoľkonásobne vyššej miere v oblastiach, kde je nedostatok slnka, oproti tým krajinám, ktoré majú slnečného žiarenia dostatok. napr. onkologické ochorenia, skleróza multiplex, Crohnova choroba a mnohé ďalšie. Vitamín D3 sa podieľa aj na ochrane proti chrípke.
Potrebná denná dávka pre dospelých jedincov je cca 1500-2000 IU
Vitamín K 1, K2
Vitamíny skupiny K pomáhajú sú dôležité pri zastavení krvácania (vitamín K1) a pri prevencii osteoporózy a rakoviny (vitamín K2) a taktiež prispieva k udržaniu zdravých kostí, ovplyvňuje metabolizmus vápniku, zlepšuje využitie inzulínu a posilňuje imunitný systém.
Vitamín K1 (fylochinón, phylloquinone) je prirodzená forma, ktorá sa nachádza v listovej zelenine, je hlavnou formou vitamínu K1. Pritom skutočne absorbované množstvo do organizmu je malé, len asi 10% z vitamínu K1 v listovej zelenine je využiteľného pre organizmus. Je dôležitý pre správnu zrážanlivosť krvi. Vitamín K1 spolupracuje pri tvorbe bielkovinných látok potrebných na zastavenie krvácania (protrombín a faktory zrážania) a určuje rýchlosť krvného zrážania.
Vitamín K2 (menachinóny) je lepšie stráviteľná forma vitamínu K nachádzajúca sa v niektorých fermentovaných potravinách a doplnkoch stravy. Nachádza sa vo fermentovaných mliečnych výrobkoch kráv kŕmených čerstvou trávou a v niektorých fermentovaných potravinách (ako je napr. natto). K2 je produktom fermentácie a je vytvorený niektorými baktériami. Všeobecne platí, že fermentované potraviny obsahujú pomerne menšie množstvo vitamínu K2 (v porovnaní s K1 v listovej zelenine), avšak K2 má vyššiu vstrebateľnosť. Vitamín K2 je potrebný na činnosť bielkovín v kosti a obličke. Osteokalcín je hlavná nekolagénna bielkovina v kosti. Vplyvom vitamínu K2 sa mení na svoju aktívnu formu a viaže vápnik v kosti. K2 má úlohu v látkovej výmene vápnika pri jeho prenose a ukladaní a takiež je potrebný na premenu zásobného cukru glykogénu v pečeni na glukózu pri potrebe energie
Nedostatok
Vitamín K je v prírode bohato zastúpený, hlavne v zelených listoch zeleniny. Môžu ho tiež vyrábať naše črevné baktérie Escherichia coli, takže avitaminóza (nedostatok vitamínu K) z nedostatočného prívodu sa prakticky nevyskytuje. Ale naproti tomu je avitaminóza z nedostatočného vstrebávania častá. Ako je to možné? Vitamín K je rozpustný v tukoch a ak je porušené vstrebávanie tukov, tak je porušené aj vstrebávanie vitamínu K. Toto vedie k jeho nedostatku, napríklad pri chýbajúcej žlči v čreve. A čo sa stane, ak nemáme dostatok vitamínu K1? Nastávajú poruchy zrážania krvi, následkom čoho sú rozsiahle krvácania aj po najmenších úrazoch, predĺžené zrážanie krvi, modriny, krvné podliatiny. Osteoporóza – nedostatok vitamínu K2 vedie k zhoršeniu ukladania vápnika do kostí pre znížené množstvo aktívnej kostnej bielkoviny osteokalcínu, ktorá viaže vápnik v kosti. Pacientom s osteoporózou sa ľahko lámu kosti, pretože majú nízku hladinu vitamínu K2. Čím nižšia hladina vitamínu K2, tým vážnejšie zlomeniny kostí. Vitamín K2 sa nachádza v zelených listoch.
Vitamín E (tokoferol )
Vitamín E je antioxidant ktorý pomáha pri prevencii a v liečbe ochorení srdca, rakoviny a starnutia. Tiež je účinný proti (neplodnosti) sterilite.
Účinky vitamínu E
*chráni pred poškodením mnohé iné zlúčeniny ako vitamíny A a C, nenasýtené mastné kyseliny a membrány fosfolipidov. Treba si uvedomiť, že kyslík je životne dôležitý pre bunkové dýchanie, ale zničí bunky, ak ho antioxidanty neudržia pod kontrolou.
*je životne dôležitý pre trávenie a metabolizmus nenasýtených mastných kyselín.
*chráni bunky pred zničením škodlivinami, peroxidmi a voľnými radikálmi tvorenými z organických molekúl pri normálnych metabolických pochodoch
*chráni pľúca pred poškodením zo vzdušného znečistenia
*chráni obal buniek – bunkovú membránu buniek
*podporuje rozvoj a napätie svalov srdca, kostrových aj hladkých svalov tráviaceho traktu
*brzdí starnúce procesy buniek, predlžuje život červených krviniek
*vitamín E a C znižuje tvorbu nitrozamínov (rakovinotvorne látky) v pečeni
*Chráni pred ochorením srdca, rakovinou a porážkou, čo sú tri hlavné príčiny smrti.
*Doplnenie vitamínu E je užitočné aj pri mnohých ďalších ochoreniach, zvlášť pri srdcovocievnych ochoreniach, cukrovke, cystickej fibróze pľúc, pri menopauze, Parkinsonovej chorobe, v tehotenstve na zabránenie predčasného prasknutie obalov.
*Hrá dôležitú úlohu v metabolizme tukov, cukrov, bielkovín a v hospodárení s tekutinami. Zvyšuje regeneráciu buniek.
* Chráni polonenasýtené mastné kyseliny a cholesterol pred oxidáciou. Toto je mimoriadne dôležité, lebo oxidovaný cholesterol sa stáva agresívny a ukladá sa pod cievnu výstelku, a tak zužuje cievy.
* Ďalšie dôležité účinky sú na nervovú sústavu, reprodukčné schopnosti, omladzuje pokožku a vlasy. Rozťahuje cievy, zamedzuje zrážanie krvi, znižuje vysoký krvný tlak a má diuretický účinok.
* ochrana endotelu, zvýšenie biologickej dostupnosti NO. Stabilizácia bunkových membrán, zvýšenie elasticity erytrocytov.
* má protirakovinné vlastnosti (napríklad tokotrienoly, gama tokoferol) antioxidačný a antiproliferačný účinok, expresia p53, inhibícia tvorby nitrozamínov.
Ako sa prejavuje nedostatok
Praskanie červených krviniek, nasledované zvýšeným ukladaním tuku v srdci a svaloch. Zvrašťovanie spojivových tkanív a svalová degenerácia, zápaly obličiek (tubuly sú upchaté mŕtvymi bunkami), upchatie žlčových ciest, dlhodobý zápal podžalúdkovej žľazy. Dlhodobé ťažkosti tráviaceho traktu. Neplodnosť u mužov a žien. Postupná nervovosvalová choroba u detí aj dospelých. Tvorí sa starecký pigment – lipofuscín.
Kde sa nachádza
Vitamín E sa nachádza v pšeničných klíčkoch, olej z pšeničných klíčkov, nerafinovaný zeleninový olej, oriešky, semená, zelené listy zeleniny. Zároveň môžeme povedať že ho ničí svetlo a kyslík, teplotne je stabilný pri varení, ale ničí sa mrazením. Pri skladovaní pri izbovej teplote sa zničí asi 50 % za 2 týždne. Vstrebáva sa v tenkom čreve spolu s tukmi, asi 40 až 60% sa absorbuje do lymfy (v chilomikrónoch), zvyšok odchádza nestrávený. Napriek konzumácii správnych potravín sa však dostatočné množstvo nedá získať. Dôležité je užívanie doplnkov.
Potrebná denná dávka
1 mg d-alfa tokoferolu – prirodzený vitamín E = 1,49 IU. 1 mg d- alfa tokoferol – syntetický =1 IU. Priemerná dávka podľa SONA je 70 – 800 IU. RDA je 15 mg/deň. Odhaduje sa, že menej ako toto množstvo má asi 20 – 40 % populácie v USA (podľa obsahu v spracovanej strave).
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.