Príznaky, príčin a liečby vekom podmienenej makulárnej degenerácie
Makulárna degenerácia je najčastejšou príčinou ťažkej straty zraku u ľudí vo veku nad 60. To nastane, keď malá centrálna časť sietnice, známy ako macula, sa zhoršuje. Sietnice je na svetlo snímanie nervového tkaniva v zadnej časti oka. Pretože choroba sa vyvíja, ako človek starne, To je často odvolával sa na ako vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD). Aj keď makulárnej degenerácie je takmer nikdy úplne oslepujúci podmienku, To môže byť zdrojom významných vizuálne postihnutia.
Existujú dva hlavné typy vekom podmienenej makulárnej degenerácie:
Suchá forma. The “suchý” forma makulárnej degenerácie sa vyznačuje prítomnosťou žltého vkladov, volal drusen, v macula. Niekoľko malých drusen nesmie spôsobiť poruchy videnia; však, ako rastú vo veľkosti a zvýšenie počtu, môžu viesť k stmievanie alebo skreslenie obrazu, ktorý sa ľuďom nájsť najviac viditeľné pri čítaní. Vo vyšších stupňoch suché makulárnej degenerácie, Tam je tiež stenčenie svetlocitlivé vrstvy buniek v macula vedie k atrofii, tkaniva alebo smrť. V atrofická forma makulárnej degenerácie suchú, pacientov môže byť slepé miesta v centre svojej vízie. V pokročilých štádiách, pacienti strácajú centrálne videnie.
Vlhká forma. The “mokrý” forma makulárnej degenerácie je charakterizovaný rastom abnormálnych ciev z cievovky pod macula. To sa nazýva chorioidálny neovaskularizácie. Tieto cievy úniku krvi a tekutiny do sietnice, spôsobuje skreslenie obrazu, ktorý sa vďaka priamok vyzerať zvlnené, rovnako ako slepé miesta a strata centrálneho videnia. Tieto abnormálne cievy nakoniec jazvu, čo vedie k trvalej strate centrálneho videnia.
Väčšina pacientov s degeneráciou makuly so suchou formou choroby a nestratí centrálneho videnia. Však, suchá forma makulárnej degenerácie môže viesť k vlhkej forme. Aj keď len o 10% osôb s degeneráciou makuly rozvoj vlhké forme, ktoré tvoria väčšinu tých, ktorí majú vážne strate zraku z choroby.
To je veľmi dôležité pre ľudí s makulárnej degeneráciou sledovať svoj zrak pozorne a uvidíte ich očný lekár v pravidelných intervaloch.
Aké sú rizikové faktory pre makulárnej degenerácie?
Ako už názov napovedá, vekom podmienená makulárna degenerácia je častejšia u starších osôb. Vlastne, to je hlavnou príčinou ťažké straty zraku u dospelých vo veku nad 60.
Makulárnej degenerácie môže byť dedičná, čo znamená, že môžu byť prenesené z rodičov na deti. Ak niekto z vašej rodiny má alebo mal podmienky, ktorú môže byť vyššie riziko vzniku makulárnej degenerácie. Porozprávajte sa so svojím očným lekárom na Vaše individuálne riziko.
Fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezita, a je kaukazský sú rizikovými faktormi pre makulárnej degenerácii.
Aké sú príznaky makulárnej degenerácie?
Vo svojich začiatkoch, makulárnej degenerácie nemusí mať príznaky a môžu byť neznáme, kým sa postupuje, alebo postihuje obe oči. Prvé známkou makulárnej degenerácie je zvyčajne narušenie rovných čiar. To môže viesť až k postupnej straty centrálneho videnia.
Príznaky makulárnej degenerácie patrí:
Rovné čiary začínajú objavovať skreslené, alebo v centre videnie deformuje
Tmavý, rozmazané alebo biele plochy sa objaví v strede vízie
Znížené alebo zmenené vnímanie farieb
Ak máte niektorý z týchto príznakov, pozri očné čo najskôr.
Ako je makulárna degenerácia diagnostikovaná?
Vekom podmienená makulárna degenerácia môže byť zistená skúškou bežné oko. Jedným z najčastejších skoré príznaky makulárnej degenerácie je prítomnosť drusen — malá žltá vklady pod sietnicou. Lekár môže vidieť tieto pri skúmaní vaše oči. Lekár môže tiež požiadať, aby ste sa pozreli na sieť Amsler — vzor priamky, ktoré sa podobajú šachovnice. Niektoré z priamok sa môžu objaviť vlnitá na vás, alebo si môžete všimnúť, že niektoré linky chýbajú. Môže ísť o príznaky makulárnej degenerácie.
Ak váš lekár zistí, vekom podmienenej makulárnej degenerácie, Môže sa jednať o postup, nazvaný angiografia. Pri tomto postupe, farbivo, ako je fluoresceín alebo indocyanine zelené, je vstrekne do žily na ruke. Fotografie sú brané ako farbivo dosiahne oko a preteká krvných ciev sietnice. V prípade, že nové lode alebo lode tekutiny alebo krv v macula, fotografie sa zobrazí ich presnú polohu a typ.
Včasné odhalenie vekom podmienenej makulárnej degenerácie je veľmi dôležité, pretože existujú spôsoby liečby, ktoré môžu oneskoriť alebo znížiť závažnosť ochorenia.
Aké typy liečby sú pre makulárnej degenerácie?
V súčasnej dobe neexistuje žiadny liek na makulárnej degenerácii, ale liečba môže zabrániť ťažkým strata zraku alebo spomaliť postup ochorenia výrazne. Možností je niekoľko, vrátane:
Anti-angiogenézy lieky. Tieto lieky blokujú vývoj nových ciev a únik z abnormálnych plavidiel v oku, ktoré spôsobujú mokré makulárnej degenerácie. Táto liečba je zásadnú zmenu v liečbe tohto ochorenia a mnoho pacientov skutočne získali predstavu, ktorá bola stratená. Liečba môže byť potrebné opakovať pri následných návštevách.
Vitamíny. Veľká štúdie realizované Národný očné inštitút národných inštitútov zdravia, volal AREDS (Súvisiace s vekom očné choroby štúdium), ukázali, že u niektorých jedincov, vitamíny C, To, beta karotén, zinku a medi môže znížiť riziko straty zraku u pacientov so stredne pokročilých a pokročilých suché makulárnej degenerácie. Spýtajte sa svojho očného lekára, ak tieto vitamíny budete mať prospech, ako pri ich.
Laserová terapia. S vysokou energiou laserového svetla môže byť niekedy používaný zničiť aktívne rastúce abnormálne cievy, ktoré sa vyskytujú v makulárnej degenerácii.
Fotodynamická laserovej terapie. Dvoch krokoch spracovania, v ktorom je citlivý na svetlo liekov používaných k poškodeniu abnormálne cievy. Lekár vstrekuje liekov do krvi sa vstrebáva do abnormálne cievy v oku. Lekár potom svieti studený laser do oka aktivovať lieky, poškodenia abnormálne cievy.
Slabozrakých AIDS. Prístroje, ktoré majú špeciálne šošovky, alebo elektronickými systémami, ktoré produkujú rozšírené predstavy o blízke objekty. Pomáhajú ľuďom, ktorí majú víziu stratu makulárnej degenerácie vyťažiť maximum z ich zostávajúce vízie.
Vedci skúmajú nové spôsoby liečby makulárnej degenerácie. Nasledovné procedúry sú považované za experimentálne, a boli použité menej často, pretože rozvoj antiangiogenetické lieky sa vyvíjali:
Submacular operáciu. Chirurgické odstránenie abnormálne cievy a krv.
Sietnice translokácie. Chirurgický zákrok používa k zničeniu abnormálne cievy, ktoré sú umiestnené priamo pod stredom makuly, kde laserový lúč nesmie byť umiestnený bezpečne. V postupe, makulárna centrum je otočený smerom od abnormálnych ciev zdravé oblasti sietnice, čím sa zabráni tvorbe jazvy tkaniva a ďalšie poškodenie sietnice. Akonáhle sa vzdialil od abnormálne cievy, laser sa používa na liečbu
článok je prebratý z: http://www.maskaran.com/med/sk/71.html
Pre zdravie oka Enerex vyvinul produkt Enerex OCCUMAX kde nájdete všetko potrebné pre zdravie vašich očí