fbpx

Profivit Joint Plus – 90-dňová obnova kĺbov a kostí

Profivit Joint plus 180 kps.

Podporuje hybnosť a funkciu vašich starnúcich kĺbov nezáleží ako dlho ste sa tým trápili. Dávka len 2×2 tbl denne obsahuje všetko čo kĺby potrebujú. Tieto látky pomáhajú kĺbom bojovať proti pravej príčine ktorá spôsobuje bolesti kĺbov a udržuje vaše chrupavky zdravé.

 

Najúčinnejšie zloženie  prírodných látok  proti zápalom, bolestiam a pre obnovu  kĺbov. Super kombinácia: Glukozamín, MSM, organický kremík, Boswelia, Kurkumin, Piperín, Aschwagandha, Bór, D3 a  C vitamín.

 

Obsah aktívnych látok:

Zloženie: Glukozamín sulfát K, hydroxypropylmetylcelulóza (kapsula), kadidlovník (Boswellia serrata, živica), metylsulfonylmetán, biokurkumín BCM 95 (Curcuma longa, koreň), Ashwagandha (Withania somnifera, koreň), maltodextrín (protihrudkujúca látka), vitamín C, bambusový extrakt, piperín, tetrahydroboritan sodný, horečnaté soli stolových mastných kyselín (stearan horečnatý, protihrudkujúca látka), vitamín D3. 

 

Treba sa starať o naše kĺby?

Aby nám naše kĺby dobre fungovali celý život často aj pri zvýšenej záťaži, rôznych náročných prácach alebo športoch potrebujú tiež starostlivosť. Kĺb sa skladá z dvoch koncov kostí na ktorých je chrupavka, toto celé je obalené  puzdrom, vnútri je synoviálna tekutina aby sa znížilo trenie a chrupavky sa hladko po sebe kĺzali. Určite ste už počuli o  ľuďoch, ktorí mali tak poškodený kĺb, že si ho nechali vymeniť. Najčastejšie ide o bedrový kĺb. Určite nešli na operáciu len pre zábavu. Poškodenie kĺbu obmedzuje pohyblivosť a každý pohyb vyvoláva  silné bolesti až také, že radšej podstúpia operáciu. Ochorenia kĺbov však nie sú také zriedkavé. Napríklad jedno z najhorších ochorení osteoartróza – (ochorenie keď kosť prerastá na chrupavku postupne obmedzuje pohyb v kĺbe) postihuje až 20% populácie. Postihnutí sú hlavne ľudia po päťdesiatke a milióny osôb so zranenými kĺbmi. Je to veľmi vážne ochorenie, ktoré sa prejavuje spočiatku rannou stuhnutosťou, neskôr deformáciou kĺbov a bolesťami pri každom pohybe. Okrem osteoartrózy existuje mnoho iných ochorení, ktoré postihujú kĺby, zhoršujú pohyblivosť a vyvolávajú bolesti pri každom pohybe. Spomeňme niektoré ďalšie: ankylozujúca spondylitída, dna, infekčná artritída, juvenilná artritída, psoriatická artritída, Reiterov syndróm, reumatická artritída, fibromyalgia, Pagetova choroba, sklerodemia, systémový lupus erythematodes, Sjogrenov syndróm, polymyozitída a dermatomyozitída.

 
Obnova klbov

 

Jednotlivé látky Profivit JOINT Plus

 

Glukozamín sulfát (GS)

Glukozamín je látka, ktorá sa prirodzene vytvára v organizme. Koncentruje sa v chrupavke kĺbov, kde vytvára dlhšie reťazce, ktoré sa nazývajú glykosaminoglykány, ktoré sú kľúčová štruktúra zloženia chrupavky. Tieto ďalej vytvárajú ešte väčšie molekulárne štruktúry známe ako proteoglykány. Funkcia proteoglykánov spočíva v udržaní vody v kĺbnom priestore, aby nedochádzalo k vysúšaniu chrupaviek počas pohybu a podieľajú  sa tiež na ich vytváraní a obnove. Predpokladá sa, že majú regeneračné účinky na osteoartrózu, chránia kĺby a šľachy pred úrazom pri preťažení a zmierňujú zápal v kĺboch, šľachách, chrupavkách a mäkkých tkanivách. U niektorých ľudí dochádza ku kompletnej obnove poškodených tkanív, u iných dochádza k úľave od bolesti a zlepšeniu  pohyblivosti, pôsobia aj preventívne. Glukozamín tiež podporuje vstup síry do chrupavky. Kvôli tomuto účinku môže byť GS najlepším zdrojom glukozamínu. Neschopnosť tvoriť glukozamín môže byť hlavnou príčinou vedúcou k osteoartritíde, najčastejšej forme artritídy (ide o degeneratívne ochorenie kĺbov). Toto viedlo vedcov v Európe k dôležitej otázke: Čo sa stane, ak budú jednotlivci s osteoartritídou brať GS? Výsledky boli prekvapujúce.

Prejavy nedostatku: ukazuje sa, že niektorí ľudia vekom strácajú schopnosť vytvárať si dostatočné množstvo glukozamínu. Výsledkom je, že chrupavka stráca schopnosť absorbovať nárazy. Váhonosné kĺby ako sú kolenné,  bedrové a kĺby na ruke sú najčastejšie postihnuté osteoartritídou. V postihnutých kĺboch je poškodená chrupavka nahradená tvorbou kostných pruhov na okrajoch kĺbov. Následkom je bolesť, deformita a obmedzenie pohybu. Začiatky osteoartritídy môžu byť veľmi mierne – prvým prejavom je ranná stuhnutosť. Ako choroba pokračuje, začína bolesť pri pohybe v postihnutom kĺbe, ktorá sa zhoršuje pri predĺženej aktivite a prestáva v pokoji.

 

Prínos GS: Jeho priaznivý účinok je priamy – podporuje tvorbu látok nevyhnutných pre vlastnú funkciu kĺbu a je zodpovedný za podporu obnovy kĺbu. Detailné štúdie u ľudí s absorpciou, distribúciou a elimináciou ústne podaného glukozamín sulfátu ukazujú, že absorpcia dosahuje až 98 %. Absorbovaný glukozamín potom ide priamo do kĺbu, kde je začlenený do spojivového tkaniva chrupavky, väziva a šliach.

Iné formy glukozamínu na trhu: sú glukozamín hydrochlorid a N-acetyl glukozamín. Výsledky výskumov nepodporujú užívanie glukozamín hydrochloridu. Ukázalo sa, že síra s glukozamínom je maximálne účinná a má priaznivý efekt. Síra je esenciálny minerál pre kĺbové tkanivo, má funkciu stabilizácie spojivového tkaniva, šliach, chrupavky a väziva. Už v 30-tych rokoch minulého storočia vedci dokázali, že ľudia s artritídou majú bežne nedostatok tejto látky. Doplnenie tejto látky prinieslo významné zlepšenie týmto pacientom. Preto sa ukazuje, že časť síry v glukozamín sulfáte je extrémne dôležitá a je ďalším dôvodom, prečo je glukozamín sulfát preferovanou formou glukozamínu.

 

Využitie

Primárne využitie GS je v liečbe osteoartritídy – ide o degeneratívne ochorenie kĺbov a je to najčastejšia forma artritídy (zápalu kĺbov). Stretávame sa s ňou hlavne u starších ľudí. Výskum ukázal, že viac ako 40 miliónov Američanov má osteoartritídu, viac ako 80% osôb je nad 50 rokov. Pod 45 rokov je častejšia u mužov, po 45 roku je častejšia u žien. GS je bezpečná a účinná prírodná alternatíva k aspirínu a iným nesteroidným protizápalovým látkam. Klinický a experimentálny výskum ukazuje, že bežné lieky, ktoré sa používajú na liečbu osteoartritídy majú krátkodobý priaznivý efekt, ale súčasne zrýchľujú progresiu poškodenia kĺbov. Prvým liekom všeobecne používaným je acylpyrín (kyselina acetylosalycilová). Avšak potrebná liečebná dávka, ktorá je relatívne vysoká (2-4 gramy na deň), má súčasne časté vedľajšie účinky. Prvé prejavy sú zvonenie v ušiach a podráždenie žalúdka. Iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré sa používajú, keď je acylpyrín neúčinný alebo zle znášaný, sú napríklad brufen a indometacín. Tieto lieky majú tiež vedľajšie účinky, ktoré zahŕňajú bolesti, gastrointestinálne ťažkosti a preto sa odporúčajú používať len krátkodobo. Druhá stránka acylpyrínu a NSAID, o ktorej sa často nehovorí je, že brzdia obnovu chrupavky a zrýchľujú jej deštrukciu, pretože osteoartritída je zapríčinená degeneráciou chrupavky. NSAID môžu zhoršovať podmienky brzdením tvorby chrupavky a zrýchľovaním jej deštrukcie, aj keď sa zdajú byť účinné, že potláčajú jej prejavy. Toto bolo dokázané v klinických štúdiách, ktoré ukázali, že užívanie NSAIDs, je spojené so zrýchlením osteoartritídy a zvýšenou deštrukciou kĺbov. Jednoducho povedané, aspirín a ďalšie NAIDs  síce potláčajú prejavy bolesti, ale zrýchľujú postup osteoartritídy. Preto by sa im bolo treba vyhnúť.

 

Klinické štúdie s glukozamín sulfátom (GS)

V početných dvojito zaslepených štúdiách sa dokázalo, že GS má omnoho lepšie výsledky ako NSAID a placebo proti bolesti a zápalu pri osteoartróze. Zatiaľ, čo NSAID len potláčajú účinky a dokonca môžu zhoršovať ochorenie, GS pôsobí proti príčine osteoartritídy. Ide na koreň problému, nielen zmierňuje symptómy vrátane bolesti, ale tiež pomáha obnoviť poškodené kĺby. Tento účinok je úžasný, zvlášť, že nemá žiadne vedľajšie účinky. V jednej štúdii, kde sa porovnáva glukozamín s ibuprofénom (aktívna látka z brufénu) bolesti klesli rýchlejšie počas prvých dvoch týždňov v skupine pacientov s ibuprofénom. Ale po štyroch týždňoch skupina užívajúca GS sa mala významne lepšie v porovnaní so skupinou užívajúcou ibuprofén. V záverečnom hodnotení bolo 44 % hodnotených ako dobrých v skupine s GS v porovnaní s 15% v skupine s ibuprofénom. Vo veľkej štúdii v Portugalsku,  sa zúčastnilo 252 lekárov a 1506 pacientov, ktorí užívali 1500 mg GS 3x denne 50 dní. Výsledky ukázali, že symptómy ako bolesť v pokoji, v státí a pri cvičení sa zlepšili počas liečebnej periódy. Objektívnu liečebnú odpoveď hodnotili lekári ako dobrú u 59% pacientov a dostatočnú 36% pacientov. Celkovo 95% pacientov malo prínos z tejto liečby. Výsledky liečby s GS boli hodnotené lekármi a pacientmi ako významne lepšie ako predchádzajúca liečba NSAID a s extraktami z chrupavky. GS mal významný prínos aj u pacientov, ktoré nereagovali na žiadnu medikamentóznu liečbu.

 

Dĺžka užívania

Zlepšenie po liečbe s GS trvá ešte 6-12 týždňov po ukončení liečby. Výsledky ukazujú, že GS by sa mal užívať dlhší čas alebo opakovane. Ale pre bezpečnosť a veľmi dobrú znášanlivosť GS je vhodný na dlhodobé alebo trvalé užívanie.

 

GS alebo výťažky z chrupavky: Ak chceme obnoviť chrupavku a kĺbové štruktúry, je najlepšie užiť GS skôr ako chondroitín sulfát, žraločiu chrupavku alebo mnohé iné. Je to kvôli lepšej absorpcii a využitiu GS. Chrupavkové výťažky, žraločia chrupavka a chondroitín sulfát tvoria zložité veľké molekuly, ktoré sa veľmi ťažko vstrebávajú. Absorpcia chondroitín sulfátu – najmenšej molekuly z nich – sa odhaduje na 0-8%. Naproti tomu detailné farmakologické štúdie na zvieratách a ľuďoch ukázali, že 98% GS podaného ústami sa resorbuje.

 

MSM – Prírodná látka proti chronickej bolesti a zápalom kĺbov.

Zmierňuje bolesti chrbta, hlavy, zápaly kĺbov, pomáha pri športových úrazoch, alergiách a v spojení s glukozamínom pri obnove šliach, väziva chrupavky. MSM alebo metylsulfonylmetán je prvou bezpečnou prírodnou látkou bez vedľajších účinkov na mnoho druhov bolestivých a zápalových ochorení.

 

 

Zoznam najvýznamnejších účinkov z praxe pri používaní MSM:

*Je to analgetikum (pôsobí proti bolesti). *Zmierňuje bolesť a zápal, *Prechádza bunkovými membránami aj cez kožu. Rozširuje cievy (robí vazodilatáciu) a zvyšuje prietok krvi. *Inhibuje cholínesterázu. Cholinesteráza je enzým, ktorý zabraňuje prechodu nervových  impulzov z jednej nervovej bunky na druhú. Staršiemu pánovi veľmi dobre pomohol MSM pri zápche. Zablokovaním cholinesterázy pomáha MSM obnoviť normálne fungovanie čriev.

*Obmedzuje  vznik svalových kŕčov. Zranenia alebo zápaly obvykle spôsobujú kŕče jedného alebo viac svalov. Kŕče vyvolávajú stiahnutie svalu, po ktorom nasleduje bolesť a znemožnenie normálnej funkcie. Podávanie MSM ústami spôsobuje uvoľnenie svalových kŕčov. * Mení proces väzby v kolagéne čím obmedzuje vznik jaziev. Ide o proces, v ktorom sa nové štrukturálne proteíny pripájajú v mieste chirurgického rezu alebo úrazu už do existujúceho zdravého tkaniva. * Účinkuje proti parazitom. Pôsobí hlavne proti rodu Giardia, čo je protozoický parazit, ktorý vyvoláva hnačku. * Normalizuje činnosť imunitného systému, ako bolo pozorované pri niektorých autoimúnnych ochoreniach ako sú reumatická artritída, lupus a sklerodermia.

 

Opotrebovanie kĺbov vedie k osteoartritíde alebo ako sa odborne hovorí  k degeneratívnemu choreniu kĺbov. Je to najčastejšia forma artritídy. Vekom prináša ďalšie ťažkosti vedie k bolestiam svalov a kostí. Medzi kosťami v kĺbe sa nachádza chrupavka, ktorá zaisťuje hladký priebeh pohybu, obmedzuje trenie jednotlivých častí. Táto sa rokmi používanie poškodzuje. Jej povrch sa stáva drsným a suchým s jamkami. Pridáva sa zápal, ktorý poškodzuje synoviálnu membránu, šľachy a väzy. Máte potom stuhnuté a napäté svaly, ste unavený a máte obmedzenú funkčnosť

Kremík a spojivové tkanivo
Zmiernenie bolestí pri artritíde dostáva do veľkej pozornosti zo strany vedeckej verejnosti a médií, rovnako dôležitú úlohu má kremík, na čo sa zabúda. Kremík podporuje bunky chrupavky (chondroblasty) k vytvoreniu zásoby chondroitín sulfátu a kyseliny hyalurónovej vo vnútri chrupavky. Táto funkcia kremíku má dôležitý význam pri liečbe bolesti u zápalov kĺbov (artritídy). Kremík zlepšuje funkciu glukozamín sulfátu, ktorý má funkciu prekurzoru chondroitín sulfátu a kyseliny hyalurónovej. Je treba zdôrazniť, že doplnky stravy iba na báze chondroitín sulfátu a predovšetkým kyseliny hyalurónovej nebudú mať na zlepšenie stavu kĺbov a zníženie bolesti pri artritíde takmer žiadny účinok. Chondroitín sulfát je veľká molekula aminoglycidu, ktorá sa pomocou tráviacich enzýmov v žalúdku rozštiepi na jednoduchú glukózu. Kyselina hyaluronová je dokonca ešte väčší molekulárny komplex a v tráviacom trakte sa štiepi rovnakým spôsobom. Glukozamín sulfát, je naproti tomu veľmi malá aminoglycidová molekula a vstrebáva sa celá v črevách, kde pomocou enzýmov dochádza k jej transformácii na väčší aminoglycid, akým je napr. kyselina hyaluronová. Najlepším spôsobom je poskytnúť organizmu také výživové prostriedky, aby k vyššie popísanej transformácii mohli prísť prirodzenou cestou, čím bude dosiahnutý ten najlepší možný výsledok. 

C vitamín 

Je základom pri tvorbe spojivových tkanív, rovnako ako chondroitín sulfát a kolagén a je mimoriadne dôležitý pri obnove a hojení rán.

Boswellia
Veľmi dôležitý komponent na ochranu a podporu zdravia kĺbov je Boswellia. Pochádza zo starobylého stromu Boswellia a jej účinky sú známe od Biblických čias. Vďaka modernému výskumu konečne vieme, ako funguje.

Indická rastlina Boswellia serrata obsahuje zlúčeniny, ktoré inhibujú 5-LOX na podporu zdravia kĺbov a tepien. Neutralizuje (znefunkční) najničivejší kyslý enzým, aký môžete mať v kĺboch – enzým známy ako 5-LOX. Boswellia inhibuje 5-LOX na bunkovej úrovni. Boswellia sa viaže priamo na 5-LOX, enzým, ktorý premieňa mastné kyseliny na zápalové faktory, ako je leukotrién B4. Kľúčom k tomuto priaznivému účinku je zlúčenina v Boswellii nazývaná AKBA. Vedecké údaje odhaľujú, že táto zlúčenina v boswellii nazývaná AKBA (kyselina 3-O-acetyl-11-keto-ß-boswellová) je kľúčom k tomuto priaznivému účinku.

Diétne faktory zvyšujú (hladinu) prevalenciu 5-LOX
Je to typická americká strava ( ale už aj Európska)ktorá zvyšuje hladinu 5-LOX. Potraviny bohaté na omega-6 mastné kyseliny, ako je červené mäso, hydina, vajcia a mliečne výrobky, spolu s vysoko glykemickými sacharidmi spúšťajú produkciu kyseliny arachidónovej. Telo produkuje enzým 5-LOX ako odpoveď na kyselinu arachidónovú.

Význam zabrzdenia- neutralizácie 5-LOX. 5-LOX vytvára zlúčeniny ako leukotrién B4 z kyseliny ara-chidónovej. Inhibícia leukotriénu B4 pomáha podporovať zdravie kĺbov, tepien a tkanív. Inhibícia 5-LOX tiež pomohla podporiť zdravé delenie buniek v predklinických modeloch.
Keď vás začnú pobolievať kolená alebo vaše lakte po dlhom dni namáhavej práce existuje veľká šanca, že 5-LOX ich poškodzuje. Moderní výskumníci boli prekvapení, keď videli, že Boswellia sa selektívne zameriava na 5-LOX, pričom ostatné zdravé systémy tela necháva na pokoji. Nemusíte sa teda obávať vážnych vedľajších účinkov ako je podráždenie žalúdka, ktoré môžu vyvolávať lieky proti bolesti. V skutočnosti je Boswellia jediná z prírodných riešení, o ktorých je známe, že pomáhajú znižovať 5-LOX a tak aj bolesti a jej používanie je úplne bezpečné .( William Burns, 78)

Kurkumín:
Kurkuma je korenie žltej až oranžovej farby, korenistej vône a mierne pálivej chuti. Získava sa z rastliny Curcuma longa. Kurkuma tvorí hlavnú zložku karí korenia, ktoré sa výdatne pridáva do jedál v ázijskej kuchyni. V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa na liečenie rán, zápalov a nádorov. Kurkuma je považovaná za jednu z najdôležitejších liečivých korenín vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam
Kurkumín je svetložltý flavonoid, ktorý sa vyskytuje v koreňoch zázvoru. Získava sa hlavne z podzemnej hľuzy rôznych druhov zázvorových rastlín rodu kurkuma. Ak by bol kurkumín liečivo, oslavovalo by sa ako jedno z najlepšie vynájdených liečiv proti rakovine. Jeho uplatnenie je široké a jeho účinky sú známe aj v iných oblastiach. Patrí medzi silné antioxidanty a v niektorých smeroch je dokonca účinnejší než vitamín C a vitamín E. Kurkumín budete poznať najmä zo známeho indického korenia kurkuma, ktoré obsahuje práve polyfenol kurkumín.
Kurkumín znižuje zápalové enzýmy nazývané COX-2 a 5-LOX atak pôsobí na zmiernenie bolesti. Ukázalo sa tiež, že Kurkumín chráni bunky pred rakovinou, srdcovými ochoreniami a inými chronickými stavmi vrátane artritídy. Účinná látka v kurkume, ktorá je zodpovedná za jeho liečivé schopnosti ako sa zistilo vo výskume, ktorý trval viac ako 40 rokov. je kurkumín. (Arora RB a kol., “Anti-inflammatory studies on Curcuma longa (kurkuma)”, Indian Journal Med Res., 1971, 50: 1289-95).Poznámka
Kurkumín a cena: Turmeric Curcuma longa (kurkuma) je latinský názov pre kurkumín. Curcuma longa obsahuje len mizivé percento kurkumínu (max. 4%). Kurkumín 99 je čistý kurkumín, pričom čistota garantovaná výrobcom je minimálne 99.7%. Keď kupujete kurkumu, kupujete len mizivé percento kurkumínu. Keď kupujete kurkumín, zaujímajte sa o čistotu daného produktu v percentách. Kvalita a cena kráčajú ruka v ruke, ale určite sú aj drahé výživové doplnky kurkumínu, ktoré kvalitou nestoja za veľa a na druhej strane lacné výživové doplnky kurkumínu, ktorých nízka predajná cena môže byť na úrovni výrobných nákladov kvalitného kurkumínu. Odporúčame vyskúšať jedno balenie a presvedčiť sa o účinkoch výživového doplnku na základe vlastnej skúsenosti.

Piperín
Piperín je silný antioxidant a má protizápalové vlastnosti. Štúdie poukazujú, že má mnohé možné priaznivé účinky na pre zdravie. Toto zahrnuje zvýšenie absorpcie výživných látok, podpora zdravia srdca a imunitného systému. Piperín má množstvo zdravotných výhod. Ako môže piperín podporiť zdravie?
– pomáha telu efektívnejšie vstrebávať živiny, najmä kurkumín. Kurkumín sa môže pochváliť neuveriteľným rozsahom zdravotných výhod, no má zlú biologickú dostupnosť. Je to spôsobené najmä zlou absorpciou, rýchlym metabolizmom a rýchlym vylučovaním. Užívanie piperínu spolu s kurkumínom však môže zvýšiť biologickú dostupnosť až o 2000 %.
-účinok na trávenie. Výskum ukázal, že piperín môže priaznivo stimulovať tráviace enzýmy pankreasu. To by mohlo zvýšiť tráviacu kapacitu a urýchliť čas prechodu potravy. Pomôcť pri zápchach.
-mohol by znížiť hladinu cukru v krvi.
-Piperín zlepšuje trávenie a napomáha vstrebávaniu účinnej látky aj withanolidov z ashwagandhy).

Ashwaga ndha (Withania somnifera)
indický ženšen
Pre celkovú podporu kĺbov potrebujeme pridať Ashwagandha. Táto prírodná rastlinná dávka je prekvapujúca ako pomáha uľaviť od bolestí. Je dôležitá pre budúce zdravie kĺbov.

Ashwagandha obsahuje celý rad prírodných aktívnych látok, ako sú alkaloidy, fytosteroly a ďalšie. Ashwagandha je adaptogénna bylina populárna v ayurvédskej medicíne, ktorá preukázala neuveriteľné výsledky v znížení hladiny kortizolu a vo vyvážení hormónov štítnej žľazy. V Indii je Ashwagandha známa pod menom “Sila žrebca”, práve kvôli tomu, že sa v tradičnej medicíne používa na posilnenie imunitného systému po ochorení. Ashwagandha sa tiež označuje ako indický ženšen kvôli svojej schopnosti zvyšovať výdrž a jej mimoriadnej účinnosti na potlačenie stresu. Ashwagandha je veľmi obľúbená pre svoje všestranné účinky. Najčastejšie sa používa ako adaptogén, ktorý zvyšuje odolnosť organizmu, podporuje energiu, vitalitu a výdrž. Podporuje koncentráciu a pomáha znížiť mieru únavy a vyčerpania. Má však aj relaxačné účinky a podporuje dobrý spánok.

Bór(Borum) chelátovaný komplex

Ako sa prejavuje nedostatok? metabolizmus: zvýšené vyplavovanie vápnika a horčíka obličkami a následne znížená hladina vápnika a kalcitonínu v plazme, porucha hormonálnej rovnováhy. *Mozog – zmeny na EEG, porucha poznávacích funkcií zhoršená krátkodobá aj dlhodobá pamäť. *Riziko rakoviny prostaty: nedostatok nebol pozorovaný a zaznamenaný *môžu byť prejavy spomaleného rastu * symptómy zapríčinené nízkym obsahom vápnika a horčíka *nedostatok Bóru sa u ľudí nepozoroval, predpokladá sa však, že môže prispievať k vzniku svalovo-kostného nedostatku (muskulo-skeletárna deficiencia,-Kashin- Beckova choroba – Táto spôsobuje ťažké deformácie kĺbov (má tiež vzťah k nedostatku selénu.)

Kde sa nachádza zelenina, ovocie, semená, oriešky.

Význam bóru pre ľudský organizmus Bor je dôležitý esenciálny prvok, ktorý priaznivo ovplyvňuje metabolizmus vápniku, fosforu a horčíku, reguluje hladinu testosterónu a estrogénu u žien a pomáha pri budovaní svalovej hmoty. Medzi potraviny s vysokým obsahom bóru patrí hlavne sója(28 mg/kg),fazuľa(26 mg/kg), arašidy(18 mg/kg), jablká(až 6 mg/kg),špenát(2,9 mg/kg)a cibuľa(1,3 –3,3 mg/kg).

Dávka je 3-10 mg a bolesti v kĺboch sa zmiernia a stuhnutosť ustúpi. Kosti a chrupavka tiež potrebujú bor aby mohli využiť vápnik (Ca) a D vitamín, udržiavať tak silné, pružné a zdravé kosti počas života. Doplnky s Borom majú dramatické výsledky

Vitamín D ( D 3 cholecalciferol, D 2 ergokalciferol)

Účinky
*mimoriadne dôležitý je v detstve pre vývoj kostí
*reguluje rast, tvrdnutie a opravu poškodených kostí
* reguluje prerezávanie, rast a tvrdosť zubov
*pomáha tvoriť enzýmy sliznice, ktoré sú potrebné pri aktívnom prenose vápnika
*udržuje funkčný nervový systém a činnosť srdca
*funguje ako hormón – podporuje tvorbu bielkovín, ktoré viažu vápnik a fosfor a takto zvyšujú ich príjem z čreva
*reguluje príjem a metabolizmus vápnika a fosforu
*dostatok vitamínu D 3 pravdepodobne zabráni vzniku mnohopočetnej sklerózy- skleróza multiplex.
Ničia ho lieky: sedatíva, trankvilizéry, antidepresíva
Nedostatok D vitamínu sa vyskytuje :
* pri zníženom obsahu v potrave
* keď našu kožu nevystavíme slnečnému žiareniu
* pri nedostatočnom vstrebávaní vitamínu D a vápniku z čreva pri ochoreniach. Napríklad sprue (porucha vstrebávania, potraviny sa zle a nedostatočne vstrebávajú – tuky cukry, bielkoviny, minerály a vitamíny)
*dlhodobá nedostatočnosť podžalúdkovej žľazy (pankreas), porucha odtoku žlče
*nadmerné a pravidelné užívanie preháňadiel
*Nedostatok sa prejaví v detstve ako vykrivenie chrbtice, ohnuté kosti, stlačený hrudník, zväčšené srdce, veľká hlava, neskoré prerezanie zubov, oneskorený rast, nervozita, podráždenosť.
*zvyšujúcim vekom klesá schopnosť kože vyrábať – zosyntetizovať vitamín D. K tomu pristupuje na základe telesnej dispozície aj kratší pobyt na slnku. Ak klesne hladina 25-hydroxycholecalciferol pod 30nmol/l vzniká zvýšená činnosť príštitných teliesok (4 malé žľazy vedľa štítnej žľazy). Jej následkom je uvoľňovanie vápnika z hmoty kostí a zmena tvrdosti kosti -známa osteoporóza. Prejaví sa ako ich zmäknutie, strata telesnej sily, znížená činnosť obličiek, svalová slabosť. Syntéza D vitamínu je v koži závislá od intenzity a trvania UV žiarenia.

Potrebná denná dávka
meria sa v mikrogramoch mcg a IU international unit- medzinárodné jednotky 10 mcg cholekalciferolu = 400 IU vitamínu D. Celý rad závažných ochorení sa vyskytuje v niekoľko násobne vyššej miere v oblastiach kde svieti slnko málo oproti tým kde svieti veľa. Napríklad onkologické ochorenia, skleróza multiplex, Chronova choroba a mnohé ďalšie zdravotné problémy. Vitamín D sa podieľa aj na ochrane proti chrípke.
*Problém s D vitamínom je, že v nízkej koncentrácii v krvi pôsobí funguje len ako látka podieľajúca sa na metabolizme vápnika.
*Až vyššie koncentrácie majú ochranné účinky pred srdco-cievnymi chorobami, rakovinou, infekčnými chorobami a inými. Až vyššia hladina D vitamínu ovplyvňuje asi 10% génov teda asi 3000 z 30 000 a začínajú sa tvoriť prirodzené antibiotické látky (antimikrobiálne peptidy ako cathelicidin, alebo defenziny).


produktt PROFIVIT Joint Plus nájdete na : https://www.smartvit.sk/profivit-joint-plus-180-kps/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík