Zápal kĺbov, artritída, reumatoidná artritída.

Dr. Arnold Renshaw z Manchesteru v Anglicku referoval v časopise Annals of Rheumatic Disease, že získal dobré výsledky s liečbou enzýmami u vyše 700 pacientov, ktorí mali reumatoidnú artritídu, osteoartritídu alebo fibrózu. Niektoré prípady mali ankylozujúcu spondylitídu – aj u nich zabrala liečba. Liečil 556 pacientov s rôznymi typmi artritídy, 283 sa výrazne zlepšilo a ďalších 219 sa zlepšilo o niečo menej. Z 292 prípadov reumatoidnej artritídy malo 264 pacientov zlepšenie rôzneho stupňa. Čím dlhšie trvá ochorenie, tým dlhšie treba čakat na zlepšenie, hoci väčšina mala zlepšenie už po dvoch alebo troch mesiacoch liečby s enzýmami.

Vo všeobecnosti sa bolesť pri osteoartritíde  skôr zmierni pri liečbe Serrapeptázou ako pri reumatoidnej artritíde, ktorá vyžaduje intenzívnejšiu liečbu. Najlepšie výsledky sa dosahujú, ak sa s enzýmami upraví aj strava.

Oficiálna liečba tohto veľmi vážneho ochorenia zahŕňa silné  lieky, ako sú steroidné a nesteroidné protizápalové lieky, methotrexát (cytostatikum) a lebo D-penicillamin, ktoré môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Mnohé štúdie na zvieratách a ľuďoch s reumatoidnou artritídou ukázali, že liečba s enzýmami môže zmierniť prejavy bolesti a zápalu prinajmenšom tak, ako klasická liečba, ale bez vedľajších účinkov, ktoré pri liečbe enzýmami  neexistujú. Lekári, ktorí dávajú pacientom proteolytické enzýmy, zistili  preventívne účinky, ktoré zahŕňajú: lepšiu pohyblivosť, menej úbytku svalovej hmoty, menej zápalov kĺbov a menej bolestivosti pri pohybe. Menej tromboembolických komplikácií, menej bolesti pri opuchoch, menej poškodení chrupavky a puzdra pri nehybnosti.

Ako pracuje Serrapeptáza? Významne pomáha tým, že čistí od zápalového, mŕtveho a jazvovitého tkaniva. Odstránením problematického tkaniva telo môže toto poškodenie rýchlo nahradiť zdravým tkanivom.

Až 80% pacientov je po liečbe Serrapeptázou úplne  bez príznakov artritídy!