Cystická fibróza prsníkov

Čo je to? V prsníkoch sa nachádzajú  cysty alebo fibrocystické hrčky - sú benígne – nie rakovinové. Charakterizované sú okrúhlymi hrčkami, ktoré sú voľne pohyblivými oproti tkanivu prsníka. Tieto hrčky sú obvykle citlivé na dotyk, na rozdiel od rakovinového rastu, kde sú hrčky nepohyblivé a nebolestivé. Hrčky môžu byt od mäkkých až po tvrdé. Citlivosť sa u mnohých žien môže zvyšovať s prichádzajúcou menštruáciou. Často sú cysty vyplnené tekutinou a môžu sa zväcšovať ako predmenštuačná odpoveď na hormonálne zmeny. Čo to vyvoláva? Nedostatok progesterónu a prevaha estrogénov - hlavného ženského hormónu a prolaktínu. Strava má na to tiež významný vplyv. Po začiatku menštruácie obyčajne bolesť a opuch zmizne a väčšina žien pocituje v tomto čase výraznú úľavu. Opakovanými cyklami hormonálnej stimulácie môžu cysty byť chronicky zapálené a ohraničené fibrotickým tkanivom, ktoré robí steny cýst tvrdšie a hrubšie. Pozor, základom je správna diagnóza!

Ako môže Serrapeptáza pomôct? Pomáha významne tým, že čistí zápal a mŕtve tkanivo. Následkom odstránenia zápalu je úľava od prejavov a proces hojenia. Bola urobená štúdia u 70 žien s cystickou chorobou prsníkov. Pacientky, ktoré dostávali Serrapeptase, mali významne menej bolesti a zmenšil sa opuch, nemali žiadne vedľajšie účinky. (Kee W.H., Tan S. L.; Lee V., Salmon Y. M., Singapore Med J, 30(I):48-54 1989 Feb). Serrapeptáza sa ukázala ako účinná pri liečbe fibrocystickej mastopatie  ochorenia prsníkov.

Výskum v Nemecku a Japonsku ukázal, že Serrapeptáza dokáže rozpustiť cysty v prsníkoch aj vaječníkoch,  zmierňuje príznaky artritídy, urýchľuje hojenie roztrhnutých väzov a športových úrazov a pomáha pri pooperačnom hojení.