Nattokináza je enzým, ktorý sa vyrába a získava z tradičnej japonskej potraviny nazývanej natto, ktorá sa skladá z fermentovaných sójových bôbov. Keď užívate nattokinázu, začne štiepiť určité bielkoviny v tele a rôznych orgánových systémoch spolu s krvnými zrazeninami a bunkovými toxínmi, čím zlepší metabolizmus a zvýši výkonnosť tela. Tento špecifický enzým je známy ako proteáza a hrá dôležitú úlohu pri štiepení bielkovín v tele, ako aj plátov v cievach v srdcovocievnom systéme. Úzko súvisí so serrapeptázou, ďalším proteolytickým enzýmom, ktorý vykonáva mnoho rovnakých funkcií. Všeobecne povedané, nattokináza je pre telo veľmi dobrá, aj keď sa v žiadnom prípade nepovažuje za základnú živinu. Nattokináza podporuje normálny prietok krvi, cirkuláciu a udržuje normálny krvný tlak. Jeho konzumácia v potravinových zdrojoch, ako aj vo forme doplnkov, je čoraz populárnejšia pre ich potenciálny vplyv na prevenciu rakoviny a ďalšie dôležité aspekty zdravia.

 

Nattokináza pôsobí na:

 

Krvný tlak. Rozpustením plátov v tepnách a vyčistením ciev sa zlepší prietok krvi tepnami a obnoví sa zásobovanie orgánov kyslíkom a živinami. Takto môže tento enzým byť schopný znížiť riziko vysokého tlaku (hypertenzie).Štúdie zistili, že nattokináza zrieďuje krv a znižuje riziko trombózy. Rozpúšťa usadeniny v cievach. Vo vyčistených cievach lepšie prúdi krv a následne sa krvný tlak znižuje (1)

Krvné zrazeniny. Krvné zrazeniny môžu spôsobiť srdcové infarkty a mŕtvicu, ale títo tichí zabijaci sú oveľa nebezpečnejší v spojení s hromadením plakov (pláty zužujúce cievy a zhoršujúce prietok krvi); nattokináza môže zmenšovať plaky a znížiť riziko tvorby krvných zrazenín. Najpopulárnejší a vedecky študovaný účinok nattokinázy sa zameral na jej silnú fibrinolytickú (rozkladajúcu) aktivitu - čo znamená, že odbúrava fibrinogén, zložka krvných zrazenín a aterosklerotický plát. 

Gastrointestinálny trakt. Enzýmy sú dôležitou súčasťou tráviaceho systému a nattokináza môže pomôcť stabilizovať a normalizovať vaše tráviace procesy, čím eliminuje príznaky hnačky, nadúvania a kŕčov.

Metabolizmuis  Keď krv prúdi bez prekážok, dochádza k oveľa väčšiemu okysličeniu orgánových systémov a dodaniu výživných látok do kľúčových častí tela, čo zlepšuje celkový metabolizmus a zdravie.

Srdce a cievy. Rozkladaním krvných zrazenín a vyčistením ciev, keď sa postupne odstránia pláty zužujúce cievy môže tento enzým pomôcť znížiť riziko aterosklerózy, srdcového infarktu, mŕtvice a srdcových chorôb.Nattokináza je enzým, ktorý môže rozpúšťať bielkoviny ako fibrín, ktoré prvotne zapríčiňujú vznik krvných zrazenín a blokádu ciev. V štúdii z roku 2004 o nattokináze u pacientov s cievnou príhodou sa ukázal jasne ochranný účinok. (2)

Mozgové funkcie. Pretože natokináza zrieďuje krv a čistí cievy zlepšuje sa cirkulácia (prietok krvi)aj v hlave a tak sa zlepšuje okysličenie mozgu. Toto môže znížiť mozgovú hmlu a znížiť riziko Alzheimerovej choroby. (3)

Zrak Nattokináza sa používa na liečbu šedého zákalu šošovky a zrazenín v sklovci (výplň oka).

Plodnosť. Fibroidy a endometrióza sú obe chronické a bolestivé ochorenia, ktoré môžu zapríčiniť neplodnosť. Nattokináza pri týchto ochoreniach pomáha rozpúšťaním fibroidov a endometriózy.

Migréna môže mať mnoho príčin. Pre tých ktorí ju majú spôsobenú hustou krvou (zvýšená viskozita) a zhoršeným prietokom krvi v mozgu môže pravidelné používanie nattokinázy vyriešiť migrény od základu.

OpuchyKrvné zrazeniny v nohách (hlboká žilová trombóza) tiež spôsobujú opuch. Nattokináza presne cielene pôsobí na túto príčinu.

Kŕčové žily. Riedenie krvi a zlepšené prekrvenie a okysličenie robí nattokinázu správnou látkou pre kŕčové žily. Potešíme aj ľudí s hemoroidmi, lebo aj tu pomáha nattokináza (hemoroidy sú typ varikóznych žíl.)

Ďalšie klinické štúdie preukázali nasledujúce účinky nattokinázy:

• Rozpúšťa prebytočný fibrín v krvných cievach, čo zlepšuje cirkuláciu, spôsobuje rozpúšťanie zrazeniny a znižuje riziko závažného zrážania zlepšením fibrinolytickej aktivity.

• Znižuje LDL (zlý) cholesterol a zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol

• Znižuje viskozitu krvi, zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak

 

Ako sa užíva nattokináza aby sa dosiahli najlepšie účinky?

Pre najlepšie výsledky sú keď sa nattokináza berie 2000FU(100mg) nalačno alebo 1 hodinu pred jedlom alebo 2-3 hodiny po jedle 3x denne.

Ako dlho ostáva nattokináza v tele? Podľa jednej štúdie účinok nattokinázy trvá až 8 hodín, poskytuje viac dlhotrvajúcej ochrany proti krvným zrazeninám ako iné prírodné molekuly. Tí istí výskumníci tiež zistili zvýšenú aktivitu nattokinázy na fibrinolýzu a proti zrážanlivosti krvi (antikoagulačnú) 2-8 hodín po podaní.

 

Vedľajšie účinky nattokinázy

Nattokináza má viacero vedľajších účinkov na ktoré treba dať pozor zvlášť ak máte poruchy zrážania krvi, a tiež pri chirurgických výkonoch, a chorobách pečene. Tento enzým brzdí zrážanie krvi a tak môže zhoršiť krvácanie po operáciách. Nattokináza sa má používať opatrne, ak užívate Pelentan alebo lieky proti zrážanlivosti krvi. (vrátane aspirínu, ale najmä liekov ako Plavix alebo Ticlid), pretože to môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ako napríklad zvýšenie sklonu

ku krvácaniu.

*tehotenstvo - sú len obmedzené vedomosti o účinkoch tohto enzýmu na tehotné alebo ženy, ktoré koja a tak sa všeobecne odporúča vyhnúť sa týmto doplnkom .

*ak máte nízky tlak, nattokináza nemusí byť pre vás vhodná pretože môže znižovať krvný tlak

*pretože nattokináza zrieďuje krv, tí čo užívajú aspirín (kys. acetilosalycilová) by mali užívať nattokinázu pod dohľadom svojho lekára.

*ak často a ľahko krvácate z nosa nattokináza môže zhoršiť tento problém treba zvýšiť hladinu C vitamínu.

* Ľudia s poruchami krvného zrážania by nemali užívať nattokinázu lebo môže zhoršovať krvácania.

* ženy môžu pociťovať zriedenie krvi nattokinázou ako zhoršenie menštruácie. Ženy s ťažkou menštruáciou by sa asi mali vyhnúť užívaniu nattokinázy zvlášť počas menštruácie.

*Pretože nattokináza je doplnok zo sóje, mali by ste sa nattokináze vyhnúť ak máte zvýšenú citlivosť alebo alergiu na sóju

* zaujímavosťou je, že niektorí ľudia hlásili niekoľko sekúnd zvonenie v ušiach (tinitus) medzi 2-4 hodinou po podaní nattokinázy po prvý krát. Tento výnimočný vedľajší účinok sa vyskytol len v prvý a druhý deň. 

Poznámka: očkovanie proti korona vírusu zvyšuje riziko trombózy. Tu je zvlášť vhodné preventívne užívať nattokinázu.

 

 

Kurkumín pôsobí na: 

Znižuje zápalové enzýmy nazývané COX-2 a 5-LOX a tak pôsobí na zmiernenie bolesti. Ukázalo sa tiež, že Kurkumín chráni bunky pred rakovinou, srdcovými ochoreniami a inými chronickými stavmi vrátane artritídy. Účinná látka v kurkume, ktorá je zodpovedná za jeho liečivé schopnosti ako sa zistilo vo výskume, ktorý trval viac ako 40 rokov je kurkumín. (Arora RB a kol., "Antiinflammatory studies on Curcuma longa (kurkuma)", Indian Journal Med Res., 1971, 50:1289-95).

Srdce a cievy. Kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtí, vedci zistili, že už pravidelné podávanie nízkych dávok kurkumy znižuje hladinu LDL cholesterolu ( zlého cholesterolu) a lipidov. Tento účinok, spolu so schopnosťou kurkumínu znižovať zhlukovanie krvných doštičiek, zaraďuje tento antioxidant do skupiny látok potláčajúcich vznik aterosklerózy.

K veľmi priaznivým a významným účinkom kurkumínu patrí jeho vplyv na tráviace ústrojenstvo. Zlepšuje trávenie tým, že podporuje žalúdočnú činnosť, činnosť pečene a žlčníka. Zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlčových kyselín, čím napomáha pri trávení stravy bohatej na tuky.  Kurkumín tiež uvoľňuje kŕče (spazmy-mimovoľné stiahnutia svalstva) hladkej svaloviny tráviaceho traktu, podporuje vylučovanie gastrínu (hormón vyvolávajúci produkciu žalúdočnej kyseliny), pankreatických enzýmov a žlče. Okrem toho tiež zvyšuje hrúbku ochrannej mukóznej vrstvy v žalúdku – zistilo sa, že znižuje tvorbu vredov vplyvom stresu a alkoholu.

Ďalšie vlastnostiKurkumínu:

• posilňuje imunitu,

• napráva poruchy tráviacej sústavy,

• zlepšuje činnosť pečene

• lieči pečeňové problémy (spolu so zázvorom),

• chráni žalúdok,

• znižuje vysokú hladinu LDL cholesterolu,

• podporuje vylučovanie žlče,

• chráni pred chorobami, spojenými s oxidačným stresom, ovplyvňuje pozitívne procesy pri zápalových poškodeniach kĺbov (reumatoidná artritída),

• zlepšuje činnosť mozgu, znižuje riziko Alzheimerovej choroby.

 

 

Literatúra:

1. http://www.airitilibrary.com/Publication/alDetailedMesh?docid=10116842-200903-25-1-26-30-a

2. https://content.iospress.com/articles/clinical-hemorheology-and-microcirculation/ch914

3. https://link.springer.com/article/10.1007/s00253-014-6135-3

4. http://www.ajhp.org/content/63/12/1121.short?sso-checked=true

5. http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf100290h

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0960327112467040

6. https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb1993/18/10/18_10_1387/_article/-char/ja/

7. https://www.organicfacts.net/nattokinase.html

9. Chen, Hongjie et al. “Nattokinase: A Promising Alternative in Prevention and Treatment of

Cardiovascular Diseases.” Biomarker insights vol. 13 1177271918785130. 5 Jul. 2018,

doi:10.1177/1177271918785130

10. Weng, Yunqi et al. “Nattokinase: An Oral Antithrombotic Agent for the Prevention of Cardiovascular Disease.” International journal of molecular sciences vol. 18,3 523. 28 Feb. 2017, doi:10.3390/ijms18030523

11. Takabayashi T, Imoto Y, Sakashita M, et al. Nattokinase, profibrinolytic enzyme, effectively shrinks the nasal polyp tissue and decreases viscosity of mucus. Allergol Int. 2017 Oct;66(4):594-602.