fbpx
ako sa starať o kĺby

Osvedčená metóda ako sa vyhnúť problémom s kĺbmi

Hoci si to veľakrát nepripúšťame, zdravotné ťažkosti kĺbov sa skôr či neskôr prejavia takmer u každého z nás. A že ich prejavy môžu životu dodať nepríjemne bolestivý a obmedzujúci odtieň, to iste potvrdia nielen ľudia staršieho veku, ale napríklad aj mladší zástupcovia z radov aktívnych športovcov. O svoje kĺby je skrátka potrebné sa náležite starať. Aká cesta sa však v závislosti od súčasných štúdií javí ako najprospešnejšia? 


Osteoartróza je najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením kĺbov. Jej prevalencia stúpa s vekom a prejavy ochorenia sú najzreteľnejšie práve u ľudí starších ako šesťdesiat rokov. Avšak prejavy tohto ochorenia nachádzame úplne bežne už u značného množstva ľudí okolo štyridsiatich rokov veku. Zopakujme stručne, že ide o degeneratívne ochorenie definované úbytkom kĺbovej chrupavky, postihnutie kĺbových väzov a kĺbového puzdra, ktoré môže viesť až ku kĺbovým deformitám. Postihnuté bývajú častejšie najmä bedrové a kolenné kĺby, bežne však aj drobné kĺby prstov a samozrejme kĺby chrbticové. Stuhnutosť kĺbov, obmedzenie hybnosti a bolesť, často aj veľmi silná, sa potom radia k typickým príznakom osteoartrózy. 

 

PREVENCIA

Preventívna starostlivosť o kĺby má značný význam pre zachovanie ich zdravia a celkové zlepšenie ich funkcie v prípade už nastupujúcich ťažkostí. Ak prihliadneme k rizikovým faktorom rozvoja osteoartrózy (nadmerné preťažovanie kĺbu, jednostranná záťaž kĺbov, vyšší vek, úrazy, obezita, nevhodná obuv, nedostatok vhodného pohybu, niektoré športové aktivity preťažujúce kĺby ako napr. zjazdové lyžovanie, snowboarding, tenis, squash, a i.) , je zrejmé, že do ohrozenej skupiny patrí väčšina z nás. Zmena jedálnička, dosiahnutie ideálnej hmotnosti, vhodné cvičenie – to sú samozrejme základné preventívne prvky u mnohých ochorení, vrátane osteoartrózy. K preventívnej ochrane kĺbov, najmä v prípadoch nadmerného namáhania chrupavky pri športe, v zamestnaní, či v súvislosti s pokročilým vekom a súčasne aj ako významných prostriedkov v liečbe osteoartrózy sa ako najvýhodnejšie javí súčasné využitie látok, ktoré kĺbom zaisťujú potrebnú výživu a stavebné prvky k tvorbe vlastných štruktúr. 

 

CHONDROPROTEKTÍVA – SYSADOA

Týmito látkami sú práve chondroprotektíva radené do skupiny SYSADOA (Symptomatic slow-acting drugs for osteoarthritis) – teda „symptomaticky pomaly pôsobiace látky pri osteoartróze“. Nástup ich účinku je napr. oproti nesteroidným antiflogistikám (používaným v liečbe osteoartrózy) pozvoľnejší (približne 2 mesiace užívania), ich podávanie však oproti nim nevykazuje takmer žiadne vedľajšie účinky a analgetické pôsobenie niektorých prípravkov pretrváva na porovnateľnej úrovni ešte niekoľko mesiacov po ukončení terapie. Zaraďujeme sem glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, kyselinu hyalurónovú, ASU (výťažok z avokáda a sójových bôbov) a diacereín (výťažok z rebarbory). Ide teda o látky, ktoré spravidla obsahujú základné stavebné kamene medzibunkovej hmoty chrupavky a synoviálnej tekutiny s pozitívnym vplyvom na metabolizmus postihnutej chrupavky. Nezabudnime však, že sa nezaoberáme čisto len liečbou osteoartrózy, ale tiež rovnako tak významnou rovinou akou je jej prevencia. Vyššie uvedené chondroprotektíva sú súčasťou celého radu voľnopredajných prípravkov, sľubujúcich vynikajúcu účinnosť v prevencii i zmiernení ťažkostí vyplývajúcich z kĺbového postihnutia.Výber vhodného produktu v lekárni však nemusí byť práve jednoduchou záležitosťou. Ako najvýhodnejšia voľba sa po zvážení dostupných údajov javia prostriedky stavajúce na glukozamíne, respektíve na jednej z jeho solí – glukozamín sulfáte (Enerex Glukozamín Sulfát). A to z niekoľkých rôznych dôvodov:

 

GLUKOZAMÍN SULFÁT (GS)

Glukozamín je monosacharid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v polysacharide chitínu, glykoproteínoch a glykozaminoglykánoch ako je napríklad kyselina hyaluronová, ktorá tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty. Glukozamín sa vyskytuje vo forme solí ako glukozamín hydrochlorid a glukozamín sulfát. Iba glukozamín sulfát však pre svoje unikátne účinky môžeme zaradiť medzi chondroprotektíva skupiny SYSADOA. 

 

ČO VŠAK GLUKOZAMÍN SULFÁT ZARAĎUJE NA POMYSELNÚ ŠPIČKU REBRÍČKA? BIOLOGICKÁ DOSTUPNOSŤ

Bilogocká dostupnosť. Akákoľvek účinná látka stráca svoj zmysel, ak ju telo nedokáže adekvátne využiť. Pre glukozamín sulfát hovorí jednoduchá mikromolekulárna stavba. Po perorál- nom podaní sa veľmi dobre vstrebáva (absorpcia až 90 % podanej dávky) a už zhruba hodinu po podaní sa hromadí v tkanive kĺbovej chrupavky. Rozdiel oproti napr. chondroitín sulfátu – makromolekulárnej látke, ktorá sa najprv musí rozštiepiť v tráviacom trakte a jej biologická dostupnosť klesá – je jasne viditeľný.

 

PLNE DOSTAČUJÚCI MONOKOMPONENT

Polykomponentné prípravky majú v mnohých prípadoch svoje opodstatnenie. V prípade glukozamín sulfátu je však vzhľadom k faktom prítomnosť ďalších látok neopodstatnená. A to najmä z dôvodu, že z dodaného glukozamín sulfátu je kĺbová chrupavka schopná sama získať ďalšie potrebné látky – menovite kyselinu hyaluronovú, chondroitín sulfát a kolagén, ktoré sú pre kĺbovú chrupavku takisto vysoko významné. Dodanie týchto látok do organizmu perorálnou cestou však kĺbovej chrupavke prináša prakticky nulový efekt, pretože vinou svojej makromolekulárnej štruktúry (chondroitín sulfát, kys. hyaluronová) sa do potrebnej lokácie jednoducho nedostanú. To samozrejme umocňuje význam glukozamín sulfátu, ktorý predstavuje základnú stavebnú jednotku spomínaných látok. Zjednodušene zhrnuté:
1) Glukozamín sulfát sa vďaka svojej mikromolekulárnej stavbe ľahko dostáva do kĺbovej chrupavky. 
2) Kĺbová chrupavka si z prítomného glukozamín sulfátu už sama zaistí tvorbu vyššie spomínaných potrebných látok.

Glukozamín sulfát má súčasne inhibičný vplyv na aktivitu degradačných enzýmov chrupavky a zároveň inhibuje zápalové a degradačné vplyvy zápalových mediátorov. Klinické štúdie: Jednoznačne stavajú glukozamín sulfát do pozície klinicky najlepšie overenej účinnej látky zo skupiny SYSADOA. Výsledky štúdií jasne ukazujú mimoriadnu účinnosť glukozamín sulfátu. A to ako v rovine symptomatickej, zahŕňajúcej zmiernenie bolestivosti, stuhnutosti a zlepšenie hybnosti, tak štrukturálnej, v zmysle spomalenia morfologickej progresie osteoartrózy. Využitie prípravkov založených na glukozamín sulfáte tiež v terapii osteoartrózy výrazne znižuje spotrebu nesteroidných antiflogistík, čím klesá riziko neskorších orgánových komplikácií vznikajúcich na základe nežiaducich vedľajších účinkov týchto liečiv.  Vďaka priaznivému pôsobeniu na kĺbovú chrupavku je glukozamín sulfát odporúčaný tiež odbornými lekármi Európskej ligy proti reumatizmu (EULAR). V závislosti na výsledkoch klinických štúdií, odporúčaní odborníkov i osobných hodnotení pacientov, je možné užívanie glukozamín sulfátu doplnené vhodnými pohybovými aktivitami zaradiť na pomyselnú špičku rebríčka v prevencii a podpornej liečbe osteoartrózy.

 

JE dôležité odkiaľ glukozamín pochádza?

Takmer všetky doplnky glukosamín sulfát sú vytvorené pomocou chemickej extrakcie z  kôrovcov (oz spracovaného exoskeletónu, alebo vonkajšieho plášťa, krevety, homárov a krabov), a potom sú ďalej spracované aby zmenili povahu. Táto forma môže však spôsobiť mierne až závažné alergické reakcie u niektorých ľudí.

Ako riešenie tohto problému, je napríklad  Enerex vegan Glukosamín sulfát ktorý  je vyrobený za použitia non-GMO kukuričného škrobu, takže tí, ktorí trpia alergiami na morské plody alebo tý, ktorí nejedia živočíšne potraviny môžu tento produkt používať. Takýto GLS môže byť tiež lepšie absorbovaný a použitý organizmom, a preto má väčší účinok ako GLS vyrobený zo živočíšnych zdrojov.

Enerex Glukozamín sulfát 1500 mg 90 tbl.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík